Skip to main content

AFFF Tipi Yangın Söndürme Köpükleri Nasıl Söndürür?


Sulu Film Oluşturan Köpük (AFFF), potansiyel sağlık ve çevre tehlikeleri nedeniyle inceleme altına alınan, yaygın olarak kullanılan bir yangınla mücadele maddesidir. AFFF, yüksek riskli yanıcı sıvı yangınları için etkili bir çözümdür, yangının yüzeyine yayılan sulu bir film oluşturur, yanıcı sıvı buharını bastırır ve alevi söndürür. Köpük bileşeni ayrıca sıcak yakıtın yeniden tutuşmasını da engeller. Ancak AFFF, bozulmayan, seyrelmeyen veya kaybolmayan, önemli sağlık riskleri oluşturan ve yeraltı sularını ve toprağı kirleten tehlikeli kimyasallar içermemelidir.

AFFF Tipi Yangın Söndürme Köpükleri Nasıl Söndürür? - Lotus Yangın

 AFFF tipi yangın köpükleri, yanıcı sıvıların tehdit oluşturduğu çeşitli yüksek riskli ortamlarda kullanılan oldukça verimli bir yangın söndürme maddesidir. Kimyasal tesisler, petrol rafinerileri, terminaller, akaryakıt depolama çiftlikleri, havacılık operasyonları, askeri tesisler, itfaiyeler, yanıcı sıvılar için depolama ve işleme tesisleri kullanıldığı alanlardan bazılarıdır. Ek olarak, karayolu acil durum müdahalesinde, petrol tankerleri ve açık deniz platformları gibi ticari operasyonlarda da kullanılır.

AFFF, yüksek riskli yanıcı sıvı yangınlarını söndürmedeki olağanüstü etkinliği nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ateşin yüzeyine yayılan ve yanıcı sıvı buharı bastırarak alevi boğan sulu bir film oluşturarak çalışır. Sulu Film Oluşturan Köpük adının kaynağı bu filmdir. Ek olarak, AFFF'nin köpük bileşeni, sıcak yakıtın yeniden tutuşmasını önleyerek yangını etkinliği kırılana kadar bastırır.

AFFF’nin En Önemli Avantajları

Köpüklü yangın söndürücü, hem katı odun yangınlarını hem de benzin gibi sıvı yangınları söndürmek için idealdir. Teneke kutudaki köpük hızla yanan malzemeye veya sıvıya nüfuz ederek oksijen beslemesini azaltır ve yangını bastırır. Köpükteki su içeriği ayrıca yangını soğutarak söndürmeye yardımcı olur. Sonuç olarak, köpüklü yangın söndürücüler, yangın söndürme için etkili bir çözüm sunar.

AFFF’nin En Önemli Avantajları - Lotus Yangın

Fire ekipmanları ile ilgili faaliyet gösteren firmalar, köpüklü yangın söndürücülerin A Sınıfı ve B Sınıfı yangınları bastırmada etkili olduğunu belirtmektedir. A Sınıfı yangınlar, kauçuk, tekstil, kağıt, plastik ve ahşap gibi çeşitli malzemeleri içerir. B Sınıfı yangınlar ise yanıcı sıvılardan kaynaklanır. Ancak, F ve C sınıfı yangınlar için köpüklü yangın söndürücülerin kullanılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Köpük bazlı bir yangın söndürücünün yalıtkan nozulu, kullanıcıların onu elektrikli armatürlerin yakınında güvenli bir şekilde çalıştırmasını sağlar. Söndürücüyü kullanmak için önce emniyet pimi çıkarılarak mührü kırmak gerekir, ardından söndürücü basınç uygulanarak çalıştırılabilir. Köpük, elektrik yangınlarına ve yanıcı sıvılara doğru tutulmalı ve yangın tamamen sönene kadar kullanılmalıdır.

Köpüklü Söndürme Sistemleri Hangi Yangınlarda Kullanılmaz?

F sınıfı yangınlarda bu tip yangınların köpükle söndürülmesinin zorluğundan dolayı köpüklü söndürme sistemlerinin kullanılması önerilmez. F Sınıfı yangınlar, köpüklü söndürme sistemleri tarafından sağlanmayan, özel yangın söndürme teknikleri gerektiren yemeklik sıvı ve katı yağları içeren yangınlardır. Benzer şekilde köpüklü söndürme sistemleri de elektrikli ekipman içerdiğinden ve köpük kullanımı elektrik çarpması riski oluşturabileceğinden C sınıfı yangınlar için uygun değildir. F Sınıfı ve C Sınıfı yangınlar için özel yangın söndürme sistemlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Köpüklü Söndürme Sistemleri Hangi Yangınlarda Kullanılmaz? - Lotus Yangın

Her şeyden önce, belirli yangın tehlikesi için doğru tipte AFFF köpüğü seçmek önemlidir. Farklı AFFF köpüğü türlerinin farklı özellikleri ve özellikleri vardır ve yanlış türün seçilmesi etkinliğin azalmasına veya zarar görme riskinin artmasına neden olabilir.

AFFF köpüğü dağıtırken, çevredeki ortamı dikkate almak önemlidir. Örneğin, yakındaki suyollarına akma riski varsa, köpük, akmayı en aza indirecek ve çevresel etkiyi en aza indirecek şekilde uygulanmalıdır. AFFF köpüğü kullanırken, uygun kişisel koruyucu ekipman giymek ve yangın tehlikesinin uygun şekilde sabitlendiğinden emin olmak gibi tüm güvenlik protokollerini takip etmek de önemlidir. Yangın tehlikesi kapalı bir alandaysa, tehlikeli dumanların birikmesini önlemek için uygun havalandırma sağlanmalıdır.

Social Media

  • As Lotus Fire, we work to ensure that you can be safe with guaranteed and approved products produced with the latest technology and techniques.

© 2023 All Rights Reserved. Akademi Grafik