Skip to main content

Yangın Köpüğünün İçinde Ne Var?


Yangın köpüğünün içinde ne var soruları çok sık sorulmaktadır. Ne var da yangın bu kadar hızlı bir şekilde sönüyor? diye düşünebilirsiniz. Bu yazımızda yangın köpüğünün içindeki maddelerden bahsedeceğiz. Bu maddeler kimyasal maddeler olduğu için tepkime yoluyla hızlı bir şekilde yangına müdahale etmektedir.

Flor İçermeyen Köpük

Yangın Köpüğünün İçinde Ne Var? - Lotus Yangın

Flor içermeyen köpük olan yangın köpüğü kullanımı endüstride büyüyen bir trend. Bu madde kullanılmadan önce pek çok teste sokuldu. Test sırasında itfaiye ekipleri yangını söndürmeyi ve yolcuları güvenli bir şekilde tahliye etmeyi başardı. Flor içermeyen yangın köpüklerinin testlerini gerçekleştirdi ve son derece iyi performans gösterdiğini tespit etti. Bugün, yangınla mücadele için yaklaşık 100 farklı flor içermeyen köpük türü mevcuttur.

Birçok ticari köpük üreticisi, ürünlerinin flor içermeyen versiyonlarını üretir. Bu köpüklerin bazıları saf protein köpükleri iken diğerleri sentetik deterjan polimerlerinden yapılır. Yüksek performanslı B Sınıfı köpükler, flor içermeyen formülasyonlarda da mevcuttur. Üreticiler ve endüstri grupları bu köpüklere atıfta bulunmak için farklı kısaltmalar kullanıyor. İşte bazı yaygın örneklerin bir listesi:

C6 florokimyasal köpüklerin yerini giderek daha fazla flor içermeyen varyantlar almaktadır. İkisi, yakıt tanklarını içeren daha küçük yangınlarda etkinlik açısından eşit bulunmuştur, ancak birincisi daha büyük yangınlarda çok daha etkilidir.

Sentetik AFFF Yangın Söndürme Köpüğü Kimyasalı

Sentetik AFFF Yangın Söndürme Köpüğü, yangınları bastırmak için önemli bir kimyasaldır. Yakıtı kaplar ve oksijenle temas etmesini engelleyerek yanma sürecini bastırır. Bu kimyasal, 1902 yılında bir Rus mühendis olan Aleksandr Loran tarafından geliştirildi. Çeşitli yangınlara uygulanabilir. Türüne bağlı olarak su ile köpürtülebilir, nitrogliserin ile köpürtülebilir veya her ikisinin bir kombinasyonu yapılabilir. 

Birçok farklı yangın köpüğü türü vardır. Türkiye’de AFF, sıvı bir yüzey üzerinde sulu bir film oluşturan bir yangın söndürücü kimyasaldır. Bu malzeme özellikle suya dayanıklı yangınlar için kullanışlıdır ve yangını hızla kontrol altına alabilir. Bu kimyasal, aspire eden veya aspire edilmeyen ekipmanlarla kullanılır. Geniş bir alanı kaplama özelliğine sahiptir.

Kimyasal köpük, yanan sıvıdan daha hafiftir, bu da yanan sıvının üzerinde serbestçe akmasına izin verir. Kimyasal köpük, termal radyasyonu önlediği ve yanma için gereken enerji miktarını azalttığı için sudan daha etkilidir. Bu kimyasal köpük, yangın hidrantlarına veya karşılıklı yardım programına erişimi olmayan departmanlar tarafından kullanılabilir. Özellikle suya erişimi olmayan vahşi alanlar ve kırsal bölgeler için yararlıdır. Bir itfaiyenin cephaneliğine değerli bir katkıdır.

Ancak, AFFF üreten birçok şirket, içerdikleri kimyasallarla ilişkili uzun vadeli sağlık risklerinin farkındaydı. Bu risklere rağmen birçok şirket, müşterilerini ve çalışanlarını bu kimyasalı kullanmanın tehlikeleri konusunda hala uyarmamıştır. Örneğin, AFFF kimyasallarına maruz kalma nedeniyle ciddi hastalıklar geliştiren kişilerin üreticilere karşı ürün sorumluluğu davası açması mümkündür. Bir ürün sorumluluğu davası, AFFF'deki kimyasallardan hastalanan veya yaralanan kişilere tazminat sağlayacaktır.

Sentetik AFFF Yangın Söndürme Köpüğü Kimyasalı - Lotus Yangın

Alkole Dayanıklı AFFF

En etkili ve verimli yangın söndürme maddelerinden biri alkole dayanıklı AFFF yangın köpüğüdür (AR-AFFF). Bu köpük türü, köpürtücü maddeler olarak işlev gören doğal proteinler içerir. Biyolojik olarak parçalanabilirler ve sentetik köpüklerden daha yavaş yayılma ve akışa sahiptirler. Protein köpükleri ayrıca sentetik köpüklerden daha dayanıklı ve ısıya dayanıklıdır. İki yaygın AR-AFFF türü, floroprotein köpüğü (FP) ve alkole dirençli floroprotein köpüğüdür (AR-FP).

AR-AFFF, benzine, suya ve oksijenli yakıtlara dayanacak şekilde formüle edilmiştir. Doğrudan ateşe püskürtülen standart AFFF'nin aksine, AR-AFFF bir zar oluşturmak için sıvının üzerinden akmalıdır. Köpük daha sonra yangını dağıtmak ve bastırmak için bir ısı kaynağı tarafından etkinleştirilir. Alkole dayanıklı yangın köpüğü hem A Sınıfı hem de B Sınıfı yakıt yangınlarını bastırmada oldukça etkilidir.

Alkole Dayanıklı AFFF Yangın Söndürme Köpüğü - Lotus Yangın

Social Media

  • As Lotus Fire, we work to ensure that you can be safe with guaranteed and approved products produced with the latest technology and techniques.

© 2023 All Rights Reserved. Akademi Grafik